Egy Van Ham nevű aukciósházban (http://www.van-ham.com), Kölnben, 449 fényképet, május 11.-én.
Magyar vonatkozás: Paul Almásy (eladták 800 EUR), Robert és Cornell Capa (60-62 tétel vegyes eredménnyel - a Magnumosokkal kapcsolatban: Capa, Bresson, stb mindenféle hamisítási történetek vannak forgalomban és emiatt problémák lehetnek az eladással) és Kepes György (vették, 600 EUR)
Rengeteg régebbi és újabb híresség képei vannak az anyagban. (Ez hiányzik a mai magyarországi fotóaukciókról, kissé provinciálisak lesznek tőle és nem vonzzák a fizetőképesebb rétegeket eléggé.)
Gursky is volt (135. tétel , „Singapore II”. 1997. Cibachrome, Diasec-ben tálalva: 16500 EUR)
Most is érdemes megnézni az online képes katalógust, nemcsak vevőféléknek:
(Blogtematika on) Technikameghatározások: Civilizált. "Gelatinesilberabzug" minden zselatin-ezüst képnél, kivéve Frantisek Dritkolt ahol "bromsilber"-t írtak (Keleteurópai átok?)... Van utópia is, többször odaírták azt is, hogy pl.: Agfa-Brovira meg ilyesmi. (Lásd az előző beírványt.) Van egy jó kis szótáruk a meghatározásokról (angol-német).
1910. körül. Vintázs. Enyvnyomat. 28,4 x 36,5 cm.
(A kép a Van-Ham oldaláról linkelve.)
Alternatív, történeti eljárások: Kortárs felhasználás nemigen. Történeti annál inkább. A legérdekesebb egy 7 darabból álló kollekció (197-204. tétel) Heinrich Kühn-től, a nemeseljárás korszak egyik legismertebb személyiségétől, az 1910-es évekből: duplex gumi-platinnyomat 1912-ből, (400 EUR megvették) olajátnyomás 1910-ből, platinnyomat japánpapíron, enyvnyomat japánpapíron, heliogravür, guminyomat. Utóbbi más szerzőtől is. És persze albuminok, főleg XIX. szd.-i útiképek, albumok. Celloidin, Woodburytípia: aukció katalógus :-) 1870-ből, Párizsból, a Goupil & Cie cégtől, 1550 EUR - nem kelt el.
Érdekesség: két fakult színes dokumentarista fotóval is megpróbálkoztak az 1970-es évekből, (436-437. tétel) de sikertelenül. Fotókönyvek is voltak.
Az egyes technikák elmagyarázása a Kislexikonban. Kivéve a Diasec-et. (Ez egy módis installálási eljárás. A képeket plexiüveghez ragasztják, képes felükkel, szilikongumi segitségével és préselés közben. Általában ménkü nagy képeknél használják. Konzerválásilag kétséges módszer de igen jól néz ki.) A Cibachrome-ra a Google-n lehet rákeresni Ilfochrome classic néven...
Lesz még:
Sotheby's. Londonban, május 29. (katalógusnézéshez regisztrálni kell, de van jó).
Christie's. Párizsban, május 30.-án: "Un Certain Regard sur la Photographie: A French Collection of Photographs." Katalógus.
Londonban, május 31. Katalógus.
Úgylátszik aukció az mindíg van. Így legalább lesz témám. Mondjuk amit a pénz önkényuralkodik a kultúrával (is) manapság azt igen utálom, de tanulmányozni a dolgokat az érdekes. Azt nem kell elhinni viszont, hogy az a legértékesebb kép amiért a legtöbbet adnak, de véletlen egybeesések nem zárhatók ki...
Utolsó kommentek